Modele kolorów to inaczej techniki uzyskiwania barw. W związku z tym że inaczej powstaje kolorowy rysunek na papierze, np. druk zdjęcia, a inaczej uzyskuje się go na monitorze komputera. Do tworzenia barw opracowano dwa podstawowe modele kolorów – CMYK I RGB.
Model RGB
Składa się z trzech podstawowych kolorów: Red – czerwony, Green – zielony i Blue – niebieski. Kolory te jako świetlne wiązki o odpowiedniej częstotliwości, są odbierane przez ludzkie oczy. Ich zestawienie w różnych kombinacjach pozwala uzyskać szeroką paletę odcieni barw. Model opracowany do uzyskiwania barw na ekranie monitora.
Model CMYK
To zestaw czterech podstawowych barw farb drukarskich, wykorzystywanych w poligrafii: Cyjan – niebieskozielony, Magneta – purpurowy, Yellow – Żółty i blacK – czarny. Łączy się je metodą nakładania warstwowego dla maksymalnej jakości wydruku. Model opracowany do wielobarwnego druku.
Model HSB
nawiązuje do sposobu postrzegania koloru przez oko człowieka. To alternatywny dla RGB i CMYKa model udostępniający dodatkowe sposoby pracy z kolorami.
Model ten oparto na wartościach określających:
H – barwę (hue), która jest identyfikowana z nazwą koloru, taką jak np. czerwony, pomarańczowy czy zielony. Barwę mierzymy jako położenie na standardowym kole barw i wyrażamy ją w stopniach kątowych w zakresie od 0′ do 360′.
S – nasycenie (saturation) czyli stosunek szarości do czystego odcienia danej barwy i wyrażone jest w procentach od 0% dla pełnej szarości do 100% dla czystego koloru, pełnego nasycenia.
B – jasność (brightness) wyraża się zazwyczaj w procentach od 0 % dla pełnej czerni do 100 % dla pełnej bieli.
Model najczęściej wykorzystywane w edytorach grafiki.