Modele kolorów

modele kolorów

Modele kolorów to inaczej techniki uzyskiwania barw. W związku z tym że inaczej powstaje kolorowy rysunek na papierze, np. druk zdjęcia, a inaczej uzyskuje się go na monitorze komputera. Do tworzenia barw opracowano dwa podstawowe modele kolorów – CMYK I RGB.

Model RGB

Składa się z trzech podstawowych kolorów: Red – czerwony, Green – zielony i Blue – niebieski. Kolory te jako świetlne wiązki o odpowiedniej częstotliwości, są odbierane przez ludzkie oczy. Ich zestawienie w różnych kombinacjach pozwala uzyskać szeroką paletę odcieni barw. Model opracowany do uzyskiwania barw na ekranie monitora.

model rgb

Model CMYK

To zestaw czterech podstawowych barw farb drukarskich, wykorzystywanych w poligrafii: Cyjan – niebieskozielony, Magneta – purpurowy, Yellow – Żółty i blacK – czarny. Łączy się je metodą nakładania warstwowego dla maksymalnej jakości wydruku. Model opracowany do wielobarwnego druku.

model cmyk

Model HSB

nawiązuje do sposobu postrzegania koloru przez oko człowieka. To alternatywny dla RGB i CMYKa model udostępniający dodatkowe sposoby pracy z kolorami.
Model ten oparto na wartościach określających:
H – barwę (hue), która jest identyfikowana z nazwą koloru, taką jak np. czerwony, pomarańczowy czy zielony. Barwę mierzymy jako położenie na standardowym kole barw i wyrażamy ją w stopniach kątowych w zakresie od 0′ do 360′.
S – nasycenie (saturation) czyli stosunek szarości do czystego odcienia danej barwy i wyrażone jest w procentach od 0% dla pełnej szarości do 100% dla czystego koloru, pełnego nasycenia.
B – jasność (brightness) wyraża się zazwyczaj w procentach od 0 % dla pełnej czerni do 100 % dla pełnej bieli.

Model najczęściej wykorzystywane w edytorach grafiki.

model hsb


KURS WARTO WIEDZIEĆ 

KURS GRAFIKA