Muzea online

muzea online

Muzea online czyli zwiedzanie w czasach zarazy. Z powodu pandemii koronawirusa zamknięto kina, teatry, restauracje, muzea, galerie sztuki. Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa wymaga od nas ograniczenia kontaktów międzyludzkich i podróży tych bliższych i dalszych. 

Wszystkim miłośnikom wizyt w muzeach i galeriach z pomocą przychodzi współczesna technologia. Dzięki niej możemy zwiedzać nie wychodząc z domu, a nawet nie ruszając się z kanapy. Mnóstwo instytucji z kraju i ze świata udostępnia ogromne zbiory dzieł online. Poniżej kilka propozycji na wirtualny spacer.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Od poniedziałku (16 marca 2020) za pośrednictwem profilu na Facebooku można uczestniczyć w lekcjach historii on-line i wycieczkach po ekspozycji. „Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego na żywo”, bo taką nazwę nosi inicjatywa, to oprócz zwiedzania – wykłady takie jak:  „Powstanie Warszawskie – 63 dni niepodległej Polski”,„Kim byli konspiratorzy”, „Tajne akcje polskiego podziemia: likwidacja Igo Syma”.

Muzeum Powstania Warszawskiego online  

Londyńskie British Museum

Wirtualna wycieczka po zbiorach tego kultowego muzeum, które znajduje się w sercu Londynu, pozwala odkryć m.in. słynny Kamień z Rosetty, egipskie mumie, statuy faraona Sesotrisa III, marmury z ateńskiego Partenonu, reliefy z Niniwy oraz szkice Michała Anioła, Rafaela i Leonarda da Vinci.

Londyńskie British Museum online

Luwr, Paryż

Luwr to jedno z największych i najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie. Zbiory tego muzeum liczą około 300 000 dzieł sztuki – od czasów najdawniejszych po połowę wieku XIX. Wśród najwybitniejszych dzieł znajdziemy m.in. Nike z Samotraki, Wenus z Milo czy Mona Lis Leonarda da Vinci. Wszyscy wielbiciele sztuki powinni koniecznie wybrać się na wirtualny spacer po tym wyjątkowym miejscu. 

Luwr, Paryż

Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork

To największe i najstarsze amerykańskie muzeum. Zbiory Metropolitan Museum of Art podzielone są na działy tematyczne obejmujące m.in. dzieje sztuki światowej malarstwa, militariów, instrumentów muzycznych, ubiorów i fotografii. W ramach wirtualnej wycieczki można zobaczyć np. najbardziej imponujące dzieła Vincenta van Gogha, Jacksona Pollocka i Giotto di Bondone. 

Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork

Google Arts & Culture 

Ta ogromna internetowa inicjatywa daje użytkownikom dostęp do zrobionych w wysokiej rozdzielczości zdjęć dzieł sztuki znajdujących się w zbiorach partnerskich muzeów. Zapraszam do zapoznania się ze zbiorami z całego świata, dostępne muzea online galerie i wiele innych.

Google Arts & Culture


Pozostałe INSPIRACJE