Rodzaje licencji oprogramowania

modele kolorów

Rodzaje licencji oprogramowania.

Korzystając z komputera codzienne napotykamy wiele różnego rodzaju aplikacjami od internetowych komunikatorów przez programy użytkowe po gry i systemy operacyjne. Wszystkie te programy obejmują licencje dlatego warto je rozróżniać.

Licencja oprogramowania jest umowa na korzystanie z utworu, jakim jest aplikacja komputerowa, zawierana pomiędzy podmiotem, któremu przysługują majątkowe prawa autorskie do utworu, a osobą, która zamierza z danej aplikacji korzystać. Używając programów komputerowych, zgadzasz się na warunki licencji.

Licencje na oprogramowanie sprzedaje się w dwóch podstawowych wersjach:
BOX – najbardziej znana i najczęściej stosowana licencja. Zwana też pełną. Oferuje produkty zapakowane wraz ze wszelkim wymaganym doposażeniem. Najczęściej stosowana w przypadku aplikacji multimedialnych, gier czy muzyki. Produkty oparte na licencji BOX są najdroższe.
OEM – licencja ta została rozpowszechniona za sprawą Windowsa. Licencja ta pozwala nam zakupić program wraz ze sprzętem komputerowym (przypisany jedynie do jednego komputera). Podczas zmiany maszyny, oprogramowania nie można przenieść na nowy komputer trzeba zakupić je ponownie.

Rodzaje licencji oprogramowania:

Shareware – to rodzaj licencji programu komputerowego.
Jest on rozpowszechniany bez opłat z pewnymi ograniczeniami lub z niewielkimi opłatami do wypróbowania przez użytkowników w określonym czasie. Jeśli chcemy nadal korzystać z pełnej wersji programu, musimy zapłacić autorowi.

Adware – programy tego typu najczęściej są darmowe.
Niestety posiadają pewną ilość niewyłączalnych reklam. To właśnie na nich zarabia autor aplikacji.

Freeware – jest to jedna z najczęściej występujących licencji.
Pozwala użytkownikom na darmowe korzystanie z danego produktu. Jedynym wymaganiem jest całkowity zakaz czerpania korzyści majątkowej z takiego oprogramowania oraz jego modyfikowania.

Trial – czyli tzw. „wersja testowa”.
Oferuję wszystko to co w pełni działający program, jednak jak w przypadku shareware po upływie czasu aplikacja blokuje do siebie dostęp. W takim wypadku pozostaje nam już tylko kupno pełnego produktu – oczywiście jeśli spełnia nasze wymagania.

GNU/GPL – Jest to licencja wolnego i otwartego oprogramowania.
Oznacza to, że użytkownik może uruchamiać program objęty tą licencja w dowolnym celu, dostosowywać go do własnych potrzeb, a nawet rozpowszechniać jego zmodyfikowaną wersje.

Abandonware – czyli porzucone oprogramowanie.
Najczęściej jego autor nie pobiera już za nie pieniędzy co wiąże się z brakiem jakiegokolwiek wsparcia. Najlepszym przykładem programów tego typu są stare gry komputerowe, których właściciele i twórcy już od dawna nie zajmują produkcją komputerowej rozrywki.

Open Source – inaczej otwarte lub wolne oprogramowanie.
Zapewnia swoim użytkownikom prawo do legalnego oraz darmowego uruchamiania, kopiowania, rozpowszechniania, analizowania, modyfikacji oraz ulepszania i rozbudowy danego programu.

Public domain – domena publiczna.
Jest to twórczość, z której można korzystać bez ograniczeń wynikających z uprawnień, które mają posiadacze autorskich praw majątkowych, ponieważ prawa te wygasły lub twórczość ta nigdy nie była lub nie jest przedmiotem prawa autorskiego.

Beerware – licencja oprogramowania pozwalająca użytkownikowi końcowemu
na dowolne korzystanie z oprogramowania pod warunkiem, że w przypadku spotkania autora użytkownik postawi mu piwo.

 

więcej z serii WARTO WIEDZIEĆ