Grafika rastrowa

modele kolorów

Grafika rastrowa inaczej bitmapowa, jest obrazem składającą się z prostokątnej siatki regularnie położonych pikseli o tej samej wielkości. Każdy z punktów ma swoje unikalne położenie oraz kolor (zapisany matematycznie). Nie ma pikseli dwukolorowych. W oddaleniu piksele tworzą wyświetlany obraz.

Grafikę rastrową łatwo się kompresuje, niestety najczęściej jest to kompresja stratna. Nawet jeśli nie widać tego na pierwszy rzut oka obraz zwłaszcza w powiększeniu traci na jakości. Dobrej jakości pliki rastrowe mają bardzo duży rozmiar.

Grafika rastrowa doskonale nadaje się do zdjęć, realistycznych obrazów, stron internetowych.

Popularne typy rozszerzeń plików rastrowych:
.bmp, .cdr, .ccx, .cdt, .cmx, .ico, .jpg, .jpeg, .gif, .pdf, .png, .tga, .tif, .tiff,

JPEG, JPG Joint Photographic Experts Group

Bez wątpienia najbardziej popularny format plików graficznych. Wykorzystuje kompresję stratną. skompresowany plik osiąga małe pojemności jednak  traci sporo na jakości. JPG nie pozwala na zachowanie przezroczystości obrazu oraz nie zapisuje animacji. Wykorzystywany w Internecie oraz aparatach fotograficznych.

GIF Graphics Interchange Format

Pozwala na przechowywanie wielu obrazów, w celu przedstawienia ich później jako animacji. Pliki w formacie gif obsługują przezroczystość monochromatyczną, czyli taką, gdzie każdy piksel jest przezroczysty lub nie. Zakres kolorów obsługiwanych przez pliki gif jest znacznie ograniczony.

PNG Portable Network Graphics

Format najodpowiedniejszy do zapisywania plików z elementami przezroczystości. Dzięki formatowi PNG można zapisać grafikę bez większej straty jakości obrazu.

RAW

RAW to swego rodzaju cyfrowy negatyw, bezpośredni, surowy widok tego, co zarejestrowała matryca aparatu. Format RAW zachowuje najwyższą jakość oferowaną przez producenta aparatów fotograficznych. Pozwala użytkownikowi na dokładną obróbkę fotografii dzięki przechowywaniu informacji dotyczących parametrów użytych podczas wykonywania zdjęcia (np. przysłona, czas, czułość ISO, obecność flasha, ogniskowa, balans bieli). Pliki zapisane w tym formacie zazwyczaj zajmują dużo miejsca.

Programy do obróbki grafiki rastrowej: 

Adobe Photoshop, Adobe Lightroom, GIMP, Paint, to podstawowe programy, ale mogą ją też edytować wszelkiego rodzaju programy do obróbki fotografii, przeglądarki obrazków.

Raster zalety i wady: 

Zalety:

  • Niesamowite efekty gradientów i wyświetlanie cieni,
  • Bogactwo i głębia barw, kontrastu, jasności i nasycenia,
  • Popularne typy plików,
  • Możliwość stosowania złożonych narzędzi do obróbki cyfrowych fotografii,
  • Możliwość retuszu, korekcji, różnych form montażu (fotomontażu),

Wady:

  • Duże rozmiary plików,
  • Strata jakości podczas powiększania,
  • Brak możliwości konwersji do wektorów.

KURS WARTO WIEDZIEĆ 

KURS GRAFIKA